Živnost mlékařská
Anna Kloudová a dcery
Suchdol se za posledních 100 let hodně změnil. Suchdol prošel také během 20. století bouřlivým vývojem, stejně jako bylo bouřlivé celé 20. století. Z původně zemědělské vesnice, přes dělnickou periferii průmyslové Prahy, prošel transformací až k modernímu velkoměstskému satelitu s vysokoškolským kampusem.
Není bez zajímavosti, jak to však bylo před těmi sto lety. Jaký je „genius loci“ tohoto místa? Co si v sobě nese? Naštěstí, jsou zde staré fotografie, je zde, v paměti přetrvávající, vyprávění těch, kteří tuto historii žili.
Pokud se vydáme do minulosti, prolétneme hektické 20. století, navštívíme poněkud pomalejší 19. století, pozastavíme se ve století osmnáctém. To ještě tehdejší Sukdol žil poklidným životem zemědělské vesnice. Žil takto po mnohá staletí. Vesnice byly tehdy naprosto soběstačné. Dokázaly si vyprodukovat vše, co k životu potřebovaly.
Vypěstovat tradiční plodiny, využívat domácí zvířata, vyrobit všechny nástroje.
V období, které nás zajímá, kam sahá paměť ústního podání, to již však bylo poněkud jinak. Dávno již byla zrušena robota. Dávno již byly vydány patenty Josefa II. Doléhalo uvolnění a stěhování lidí za prací. Končila stabilita C.K. mocnářství, tak věrně zachycená v díle Vladimíra Neffa „Sňatky z rozumu“ a následném filmovém přepisu.
Bylo nutné postarat se nějak o své děti, najít si své místo na slunci. Najít nějaký neobsazený segment v tržním prostředí. Vesnice několik takových segmentů poskytovala. Kromě jiných živností, naskýtala se jako životaschopná – živnost mlékařská.
Náš příběh pojednává o živnosti mlékařské. V tomto případě, jednalo se o jakousi „živnost vázanou“. Nikoliv snad vázanou určitými nařízeními nebo regulemi.
Byla však jakýmsi způsobem vázána k sídlu živnosti, což znamená zde k tzv. „staré chalupě“. Na obrázku ze staré pohlednice je „stará chalupa“ zachycena uprostřed obrázku vlevo, se šikmými stěnami. Jinak, Sukdol č.p. 2, údajně nejstarší zdejší stavení.
Kdo zde onehdá bydlel, provozoval zároveň živnost mlékařskou. Nutno ovšem podotknout, že ve staré chalupě bydlela v horním patře ještě jiná mnohočlenná rodina.
Dole přebývala 7-mi členná rodina Kloudova, kde ve světnici otec ještě truhlařil, než mu jeho 3 synové vedle staré chalupy postavili malý domeček, do kterého přestěhovali truhlářskou dílnu.
Objekt byl tehdy ve vlastnictví místního obchodníka jménem Diamant, který byl zároveň provozovatelem krámku u schodů pod zvoničkou. Obchod mlékem, obnášející rozvážku mléka zákazníkům, byl součástí tohoto obchodního řetězce.
Služba zákazníkům spočívala v tom, že dostávali čerstvé mléko až domů. Určité zákazníky rozvážková služba měla. Byla zde řada restaurací, jistě nějací pekaři, i když chléb pekly hospodyně samy. Mléko je ostatně tekutinou širokého použití.
Podnikatelský projekt byl asi takovýto: Mléko se nadojilo u dodavatelů, v suchdolských statcích. Bylo potřeba jej odebrat a dopravit na místo určení. Akční rádius rozvážky mléka sahal však až do Podbaby a Bubenče.
Jak je patrno z dokumentárního snímku, přepravní množství bylo značné. Pro značný objem nákladu bylo nutné využívat potahu a vlečného vozu.
Tažnou sílu obstarávali dva urostlí suchdolští tahouni, mlékařští hafani, Hektor a Rolf.
Není ovšem známo, co se dělo, když spřežení potkalo kočku. To však bylo úkolem posádky, aby spřežení ukočírovala za všech okolností. Je pravděpodobné, že soupravu bylo třeba místy intenzivně brzdit. Proto zřejmě kompletní obsazení čítalo 2 psy a 3 osoby. Není rovněž známo, zda po štrapáci do Bubenče mlékařky neprodávaly již zároveň máslo. Ale i to mohl být sortiment k prodeji, společně třeba i se sýrem, tvarohem, nebo drůbeží, kterou si zákaznice objednaly
.
Hektor, nebo Rolf využívající každé volné chvilky k intenzivní regeneraci sil.
Anna Kloudová a dcery „mlíkařily“ cca od přelomu 19. a 20. stol. do začátku 1. světové války, kdy bylo zaveden přídělový systém.
Následně byla živnost i s objektem přenechána jinému provozovateli.
Komu by však po ránu nezpříjemnil den následující výjev ?
Text: B. Sommer, 11/2014
Foto mlékařské živnosti „A.K. a dcery“ poskytl: B. Sommer
Foto z pohlednice Sukdol poskytl O. Jirka
Pro web zpracoval: J. Jánský, aktualizace 11/2023
www.historiesuchdola.cz